İmplate edilebilir Multifonksiyonlu Yapay Böbrek

Dünyada her 10 kişiden 1 kişi (850 milyon) kronik böbrek hastalığı bulunmaktadır ve her yıl milyonlarca kişi uygun tedaviye erişemediği için hayatını kaybetmektedir. Kronik böbrek hastalığının başlıca sebepleri, başta diyabet olmak üzere yüksek tansiyon ve sağlıksız beslenme (düşük su tüketimi) gelmektedir. Kronik böbrek hastalığı sadece böbrekle sınırlı kalmayıp filtrasyon görevini tam yapamamasından dolayı karaciğer beyin kalp gibi kritik organları etkileyerek organ yetmezliğine neden olabilmektedir. Şu an dünya çapında 2 milyondan fazla insan hayatta kalmak için diyalize bağımlı yaşıyor. Dünya sağlık örgütü verilerine göre 2005 yıllında meydana gelen 58 milyon ölümün 35 milyonu kronik hastalıklara bağlanmaktadır. Organ bağışının yetersiz olması böbrek hastaların tedavi olma sürecini uzatmakta ve her hafta birkaç kez diyaliz merkezlerine gitmeyi zorunlu kılmaktadır (1).

Organ bağışı uzun ömürlü tedavi olsa da sınırlı organ bağışı yapılması, doku uyumsuzluğu ve bağışıklık baskılayıcı ilaçların kullanılması bilim insanlarını alternatif yeni çözümler üretmeye teşvik etmiştir.

UC San Francisco üniversitesi öncülüğünde yapılan çalışmada biliminsanları doğal böbreğin fonksiyonlarını görebilecek ve bağışıklık tepkisi oluşturmayacak yapay böbrek geliştirmişlerdir.

Geliştirilen yapay böbrek kan basıncından güç alarak çalışan iki üniteden oluşmaktadır. Bu cihaz kandaki toksinleri hemodiyaliz edebilmekte, biyoreaktör sistemiyle atıkları safraya iletmekte ve kandaki elektrolitik dengeyi sağlamaktadır. Vücut içerisine implante edilen bu sistemle hastaların diyalize bağımlılığı kısmen ortadan kaldırılmıştır. Biliminsanları bu buluş ile “Kidney Innovation Accelerator (KidneyX)” tarafından prototipin ürüne dönüşmesi için 650.000 Dolar teşvik ödülüne layık görülmüştür (2). Bu kadar yaygın görülen bir hastalıktan en iyi yolu sağlıklı beslenmek ve erken teşhis olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Bilim gelişmeye devam ediyor, keşfediyor ve bizlerde insanlığın yararı için çalışıyoruz.

Likes:
1 0
Views:
84
Article Categories:
Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir